حسن علیزاده بعد از وعده صبح امروز به سهامداران مبنی بر پیگیری مجلس درباره لغو پذیره نویسی سهام 4 پالایشگاه بورسی در دومین ETF دولتی از وزیران ، خبر خوش جدیدی داد.

وی در توییتر اعلام کرد: در راستای پیگیری خبر تکذیب صندوق دارا دوم با وزارت اقتصاد ، وزارت نفت و سازمان خصوصی سازی تبادل نظر شد و عرضه به صورت بلوکی منتفی است. تسریع در ثبت این صندوق و پذیره نویسی آن در دستور کار هر دو وزارتخانه قرار دارد و مجلس پیگیر اجرای آن خواهد بود.

فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد از حل مشکلات پیش روی تاسیس صندوق دارادوم خبر داد و گفت: در اولین چهارشنبه شهریور در هفته دولت نسبت به عرضه صندوق دارادوم اقدام خواهد شد.

سازمان بورس: آمادگی داریم در اسرع وقت مجوزهای «دارا دوم» را صادر کنیم

همچنین سنا نوشت: محسن خدابخش، مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص تشکیل صندوق دارای دوم اظهار کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان فراهم کننده بستر تشکیل این صندوق‌ها همیشه آمادگی خود را اعلام کرده است و در این خصوص هیچ مشکلی وجود ندارد.

وی قیمت سهام شرکت‌ها را متاثر از عوامل بنیادی دانست و گفت: سودآوری، دارایی و برنامه‌های آتی شرکت‌ها از جمله مهم‌ترین این موارد هستند، بنابراین تشکیل یا عدم تشکیل ETF جدید «دارا دوم» روی قیمت سهام شرکت‌های داخل آن اثری ندارد.

خدابخش تاکید کرد: بر این اساس واکنش کنونی بازار در این خصوص از نظر مباحث مالی و بنیادی مورد قبول نیست و سهامداران هم باید در انجام معاملات خود به این موضوع دقت کنند و درگیر هیجانات نشوند.
مواضع مثبت زنگنه درباره فروش ۴ پالایشگاه

همچنین وزیر نفت نیز با اعلام اینکه با تصمیم مسئولان روش واگذاری ۴ پالایشگاه از ETF به عرضه بلوکی تغییر کرده گفت: وزات نفت با عرضه پالایشگاه ها در بورس موافق بوده و اختلافی هم با وزارت اقتصاد ندارد.

بیژن زنگنه هم یک روز بعد از قضیه لغو پذیره نویسی سهام 4 پالایشگاه بورسی در دومین ETF دولتی ( که به منجر به کاهش اعتماد سرمایه گذاران و ریزش دو روزه قیمت سهام و شاخص بورس شده ) وارد میدان شد و به خبرنگاران گفت : وزات نفت با عرضه پالایشگاه ها در بورس نه تنها مخالف نیست بلکه موافق این اقدام است.

وی افزود: واگذاری این گروه (شامل پالایشگاه های اصفهان ، بندرعباس ، تهران و تبریز) از مدت ها پیش مطرح بود .در ابتدا واگذاری به روش ETF بود ولی بعد گفتند عرضه بلوکی باشد و امکان فروش به صورت ETF نیست . با این حال تصمیم گیرندگان به هر نحوی که مایل باشند ، وزارت نفت آماده همکاری بوده و هیچ مشکلی ندارد.

زنگنه درباره اختلاف بین دو وزارتخانه نفت و اقتصاد برای واگذاری پالایشگاه ها هم گفت : این حرف هایی است که عده ایی بیکار می زنند و بال و پر می دهند. درصورت وجود مشکلی از طریق تماس تلفنی برطرف می شود. بنابراین در این مورد نگرانی وجود ندارد.

براساس این گزارش، این اظهارات در حالی مطرح شده که سازمان خصوصی سازی اعلام کرده علت عدم عرضه سهام پالایشگاه در دومین ETF دولتی ، مخالفت وزارت نفت بود .

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

از اینکه با صبر و متانت پاسخ میدهید سپاسگزاریم -

دهدشت وب | پایگاه خبری تحلیلی دهدشت وب